„Není to nejúspornější varianta, v tématu transformace divadla a filharmonie nejde prvotně o absolutní finanční úsporu, ale o větší hospodárnost a soběstačnost kulturních institucí, efektivitu vynaložených financí a lepší využití potenciálu jak divadla, tak filharmonie. Analýza tento postup označila za nejefektivnější z hlediska potenciálu šíře i kvality kulturní nabídky,“ vysvětlil náměstek primátora města Olomouce pro kulturu Viktor Tichák.
Vedení Moravského divadla i Moravské filharmonie předložilo zástupcům města jasně definované podněty a požadavky, které je podle nich nutné následovat v případě slučování do jednoho subjektu. Ředitelé divadla i filharmonie se shodují na tom, že je třeba zachovat uměleckou autonomii souborů, svébytnost značek a dosažení umělecké, sociální a provozní stability při zachování rozsahu služeb.
„Jsem velmi vděčný za konstruktivní přístup vedení obou institucí. O všech podnětech, které od obou institucí i odborné veřejnosti přijmeme, budeme samozřejmě jednat. Je ale důležité říct, že jsme dnes neschvalovali jednu z variant do posledního detailu. V tuto chvíli máme analýzou potvrzeno, že hypotéza o transformaci byla správná a že představený model dalšího fungování je životaschopný a dokáže oběma institucím přinést větší stabilitu, soběstačnost a konkurenceschopnost,“ upřesnil pro zastupitele náměstek Tichák.
Usnesením zastupitelstva nyní radní dostávají pokyn dále intenzivně pracovat na schválené rámcové transformační variantě jednoho právního subjektu se zachováním dvou orchestrů.